Messi nästa klubb / Transfer Odds – Var spelar han 2021?

Messi har spelat för Barcelona sedan 2004, men nu är han kontrakt över och frågan är vad som kommer att hända nu? Kommer han skriva på ett till kontrakt för att stanna hos Barcelona, eller är han redo för sitt nästa steg?

Länge har det funnits ett rykte om att han inte är nöjd med hur saker är i Barcelona. Messi är kaptenen för Barcelona, så det hade varit en stor förlust för laget att förlora honom. Han är även kaptenen för Brasiliens landslag. Messi är en stor anledning till att Barcelona har en sådan pass framgång som laget har haft. Han gjorde den 23 december sitt 644 mål för Barcelona och blev därmed den spelare som har gjort mest mål för en klubb någonsin.

Han har dock under flera tillfällen kritiserat Barcelona och klubbens hantering av bland annat andra spelare. Han kritiserade även den tidigare presidenten av Barcelona då han inte fick lämna laget. Därför är det inte förvånande att Messi känner sig redo att byta klubb. Frågan är dock varit Messi kommer att spela. Han är trots allt enbart 33 år gammal och har fortfarande många år kvar att spela fotboll.

Hans öde med Barcelona är fortfarande inte bestämt då han inte än har skrivit på ett kontrakt för att stanna på Barcelona, men inte heller har bestämt något med en ny klubb.

De mest lämpliga lagen för Messis flytt

Messi kommer inte ha något problem att hitta en ny klubb. Han är en spelare som många år har blivit tilldelad priset “Årets spelare” och han är en fantastisk målgörare. Däremot handlar det inte enbart om vad för klubbar som vill ha Messi, utan vad för klubbar som kan ha råd med honom och som han dessutom ska trivs i. Detta är lagen vi tror är de med störst chans att få Messi.

PSG

PSG är ett av lagen vi tror kommer ha störst chans att få Messi. Det är ett lag som har en stor budget och hade haft råd med att rekrytera Messi. Han vill trots allt fortfarande ha en hög lön när han byter lag från Barcelona. PSG kämpar även för att kamma hem Champions League och är i behov av en bra spelare för att göra detta. Kanske är Messi svaret för att de äntligen ska kamma hem en vinst. Talar om PSG, Ronaldo är också redo att överväga klubbens intresse.

Manchester United

Det har varit en del rykten att det är Manchester United som Messi kommer att spela för nästa gång. Ett lag som har en stor chans att få Messi till deras lag är Manchester United. Det är ett lag med en stor budget tack vare deras ägare. Därför kommer de heller inte ha ett problem med att betala Messis lön. Oddsen att det är Manchester United som får Messi är inte de största, men vi tror fortfarande att de kommer att göra sitt bästa för att få världsstjärnan till sitt lag.

Messi nästa klubb / Transfer Odds

Man City

Man City vann precis Premier League under 2020-2021 säsongen, vilket har gjort att laget kommer vilja fortsätta att göra detta i framtiden. Man City har också en större budget vilket är varför vi tror att oddsen att Messi kommer att komma till Man City är större. Genom att få Messi kommer Man City har en chans under 2022 säsongen att försvara sin titel och förhoppningsvis vinna igen.

Chelsea

Sannolikheten att det är Chelsea som får Messi är inte lika stor som de tre favoriterna Man City, Manchester United och PSG. Men det är fortfarande ett lag som är ute efter stora spelare som kan hjälpa dom att kamma hem de stora titlarna i Europa. Kanske är Messi spelaren som kan få Chelsea på fötterna igen och ta hem Premier League titeln. Det återstår att se.

Vad kommer han att välja?

Det enkla svaret är att ingen vet. Messi har inte själv gjort ett uttalande om vart han kommer att hamna. Han har inte officiellt sagt att han kommer att lämna Barcelona, men källor säger att han har varit onöjd med Barcelona sedan Neymar lämnade laget. Däremot har han fortfarande inte skrivit under ett kontrakt heller. Kanske vill Messi stanna i Spanien och kommer därmed att välja ett spanskt lag att spela för?

Messi kommer inte ha ett problem att hitta ett nytt lag att spela för, men det ska också vara rätt för honom. Barcelona vill själva ge Messi ett kontrakt på 10 till år är det ryktat, vilket betyder att han kommer vara knuten till klubben tills han är 43 år. Det pågår just nu är förhandlingar mellan Barcelona och Messi över bland annat hans lön, och hur klubben kommer att se ut i framtiden.

Andra relevanta artiklar om sportspel, läs vårt inlägg om Bet365 bonuskod 2021.

Sammanfattning

Inget står klart än om vart Messi kommer att hamna. Men en sak är säkert, om han stannar i Barcelona kommer laget vara tvungna att leva upp till hans krav. Messi är en spelare som många klubbar runt om i världen hade älskat att ha. Han har spelat för Barcelona sedan 2004 vilket betyder att han är en lojal spelare, men även att det kanske är dags att testa något nytt. Han har även genom åren visat sig vara nöjd med Barcelona, vilket är en stor anledning till att vi tror att oddset att han kan byta klubb är stort.

Vilket som kommer det vara spännande att följa Messi och hans utveckling. Messi är en fantastisk spelare som genom åren har visat varför han får betalt stora pengar för det han gör. Vi kommer hålla er uppdaterade om hur framtiden kommer att se ut för Messi och om han kommer att fortsätta att spela i Barcelona. Det återstår att se.