Są takie mecze, o których po prostu się nie zapomina i do których regularnie się wraca. Wielu kibiców wręcz uwielbia podróże w czasie i wspominanie tego, co było dawniej. A jakie były najważniejsze mecze w historii piłki nożnej?

Miłośników piłkarskiej historii absolutnie nie brakuje. Najzagorzalsi sympatycy futbolu systematycznie przeglądają archiwa, by przypomnieć sobie, jak przebiegały najważniejsze mecze w historii futbolu. Niektórzy wolą nawet wspominać, niż żyć tym, co dzieje się w piłce nożnej obecnie.

Najważniejsze mecze w historii piłki nożnej

Który mecz był pierwszy?

Ranking „najważniejsze mecze w historii piłki nożnej” bez wątpienia trzeba zacząć od premierowego spotkania w historii mistrzostw świata. Tutaj jednak pojawia się pewien problem. Chodzi o to, że właściwie nie wiadomo, który pojedynek był pierwszy.
Wszystko za sprawą tego, że 13 lipca 1930 roku o godz. 15:00 w urugwajskim Montevideo rozpoczęły się równolegle dwa spotkania.

Chodzi o pojedynek Belgów z USA, a także Meksyku z Francją. Były to premierowe starcia na pierwszych mistrzostwach świata.
Powszechnie mówi się, że to konfrontacja Meksyku z Francuzami była pierwszym pojedynkiem MŚ. Dlaczego? To pozostaje niewyjaśnione. Być może dlatego, że tam padła pierwsza bramka podczas historycznych mistrzostw świata lub dlatego, że pierwotnie ten mecz miał się rozpocząć o godz. 13:00.

Warto przypomnieć, że Belgowie przegrali z USA 0:3 (0:2), natomiast Francuzi pokonali na inaugurację mundialu reprezentację Meksyku 4:1.

Pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy

Data 30 listopada 1872 roku również jest ważna, gdy omawiamy najważniejsze mecze w historii piłki nożnej. Właśnie wówczas w Glasgow doszło do pierwszego oficjalnego meczu międzynarodowego – starcia Szkocja – Anglia. Wtedy jeszcze nie robiono zdjęć, więc tego, jak wyglądało to spotkanie, dowiadujemy się przede wszystkim z archiwalnych zapisków czy też prasowych rysunków.

Spotkaniu towarzyszyła mgła. Zawodnicy rywalizowali natomiast w czapkach. Taki był wtedy zwyczaj. Co ciekawe, grano na obiekcie do krykieta – The West of Scotland Cricket Club. Wszystko dlatego, że wtedy nie budowano jeszcze stadionów piłkarskich.
Ile osób oglądało ten historyczny mecz? Tego nie wiadomo. Na trybunach zasiadło 2500 mężczyzn, którzy kupili bilety za jednego szylinga. Kobiety mogły wchodzić za darmo i nikt ich dokładnie nie zliczył.

Pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy pomiędzy Anglikami i Szkotami zakończył się bezbramkowym remisem 0:0 i bardzo mocno zapisał się w kategorii „najważniejsze mecze w historii piłki nożnej”.

Dziwić może to, z jakich ustawień skorzystali wówczas selekcjonerzy obu zespołów. Anglicy, którzy wymyślili piłkę nożną, zagrali w ustawieniu 1-1-8. Mieli zatem aż ośmiu napastników, co w obecnym profesjonalnym futbolu wydaje się być czymś absolutnie niemożliwym. Taka „taktyka” jest spotykana jedynie na orlikach, gdy spotykają się znajomi i nieraz większość składu rusza do ataku. Swoją drogą, to Szkoci byli tylko odrobinę mniej ofensywni. Zdecydowali się skorzystać z sześciu napastników. Do obrony selekcjoner tej reprezentacji odesłał natomiast dwóch piłkarzy (2-2-6).

Pogrom w półfinale mistrzostw świata

Jeżeli chodzi o trochę nowsze czasy, to wręcz koniecznie trzeba wymienić pojedynek Brazylii z Niemcami w półfinale mistrzostw świata 2014. – To był najbardziej szokujący wynik w historii MŚ, rzeź. Kto oglądał ten mecz, nigdy go nie zapomni – pisał w 2019 roku portal FourFourTwo.com.

Jego dziennikarze wybrali 50 najlepszych meczów dziesięciolecia. Uznano, że wspomniane starcie Brazylijczyków i Niemców zasługuje na to, by otworzyć ten ranking. Wówczas cały świat spodziewał się zaciętego spotkania, a było zupełnie odwrotnie.
Niemcy wręcz zdemolowali Brazylijczyków, triumfując ostatecznie 7:1. Takie wyniki w najważniejszych meczach mistrzostw świata praktycznie się nie zdarzają. Świat był zszokowany wyczynem Niemców. Właśnie dlatego trudno wyobrazić sobie listę „najważniejsze mecze w historii piłki nożnej” bez uwzględnienia tej konfrontacji.

Co prawda Brazylijczycy przystąpili do tej potyczki w osłabionym składzie. Ze względu na uraz wystąpić nie mógł Neymar, natomiast Thiago Silva pauzował za kartki. To nie zmieniało nastawienia kibiców. Miłośnicy futbolu z różnych zakątków świata ostrzyli sobie zęby na interesujące i wyrównane starcie.

Niemcy otworzyli wynik rywalizacji już w 11. minucie. Wówczas na listę strzelców wpisał się Thomas Mueller. Nieco później trafił Miroslav Klose, po czym dwie bramki przy swoim nazwisku zapisał Toni Kroos. Następnie gola strzelił jeszcze Sami Khedira. Do dziś trudno w to uwierzyć, ale Brazylijczycy stracili cztery bramki w nieco ponad pięć minut i do przerwy przegrywali aż 0:5.
W drugiej połowie mogli tylko bronić honoru. Rywale nie zamierzali się natomiast zatrzymywać. Dwie bramki zdobył Andre Schurrle i było już 7:0! W samej końcówce trafienie na otarcie łez dla Brazylijczyków wywalczył Oscar.

Najważniejsze mecze w historii piłki nożnej w wykonaniu polskiej reprezentacji

Warto też sprawdzić najważniejsze mecze polskiej reprezentacji oraz wiadomości o reprezentacji Polski.

Dwa brązowe medale mistrzostw świata

Z pewnością trzeba udać się w podróż w czasie i nawiązać do lat 1974 i 1982. 6 lipca 1974 roku podopieczni Kazimierza Górskiego zmierzyli się z Brazylijczykami w meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata. Polacy grali wręcz idealnie. Świetnie bronili się przed faworytem tego spotkania i odpowiednio wyczekali swoją szansę.

Wówczas brązowy medal Polakom dał Grzegorz Lato. W odpowiednim momencie pognał na bramkę Canarinhos, oddał celne uderzenie i zapewnił swojej reprezentacji trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Zdobył też koronę króla strzelców mundialu.

W 1982 roku polscy piłkarze powtórzyli ten sukces. Dali kolejny popis, a w starciu o brązowy medal okazali się lepsi od Francuzów. Zacięta rywalizacja zakończyła się triumfem reprezentacji Polski 3:2.

Złoty medal olimpijski dla Polski

10 września 1972 roku – ta data jest bardzo ważna dla polskiego futbolu. Właśnie wówczas reprezentacja Polski stanęła na wysokości zadania i w finale Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium pokonała reprezentację Węgier 2:1.

Pierwszą bramkę w tym spotkaniu zdobyli przeciwnicy polskiej ekipy – w 42. minucie wynik rywalizacji otworzył Bela Varadi. To musiało podrażnić biało-czerwonych. Gol do szatni nigdy nie jest przyjemny.

Podczas przerwy polscy piłkarze z pewnością powiedzieli sobie kilka mocnych słów, a ponadto wysłuchali wskazówek selekcjonera. To zaprocentowało. W drugiej połowie nie stracili ani jednego gola, a strzelili dwa. Złoty medal olimpijski Polakom dał Kazimierz Deyna, który wyrównał krótko po powrocie na boisko, a następnie – w 68. minucie – wywalczył bramkę na wagę triumfu w turnieju. Radość była niesamowita.

W kadrze „złotej” reprezentacji Polski znaleźli się tacy zawodnicy jak Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Zbigniew Gut, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Zygmunt Maszczyk, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Antoni Szymanowski, Marian Ostafiński, Zygfryd Szołtysik, a także Ryszard Szymczak.

Kazimierz Deyna został królem strzelców na tych igrzyskach. Zdobył dziewięć bramek. Solidnie prezentował się również m.in. Robert Gadocha, autor sześciu trafień.

Sprawdź już teraz, ile zarabia Robert Lewandowski? Ciekawostki i fakty o Lewandowskim.